Výstava "Ptačí svět"
Výstava představuje sbírka 169 dřevěných ptáčků, jejichž autorem (řezbářem) je Eduard Šmejkal (1921-2010), člen sdružení českých umělců grafiků HOLLAR.
Eduard Šmejkal ml. se narodil 11. března 1921. Osud tomu chtěl, že se i se svou ženou a dvěma dcerami usídlil v Juditině věži - nižší z obou Mosteckých věži, která dostala svůj název od Juditina mostu, předchůdce dnešního Karlova mostu. Život ve věži z 12. století byl skutečně drsně romantický - nebyla sem zavedena voda ani kanalizace, na záchod se muselo přes pavlač do sousedního domu. Ale Eda Šmejkal tu byl velice šťastný; volný čas trávil v předsíňce u okna vedoucího na Karlův most, kde vyřezával ptáčky... a odtud také v červnu 2010 ve věku 89 let odešel na věčnost.
Ke svému neovyklému koníčku se dostal díky častým procházkám, které mu pomáhaly ulevit od bolestí páteře, kterými trpěl v důsledku těžké práce během nuceného pracovního nasazení v Německu za II. světové války. A tak v zahradách Malé Strany začal sbírat samorosty a od roku 1976 vyřezával z nich i ze dřeva ptáčky. A protože se byl členem sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, napadlo ho oslovit známé výtvarníky, zda by jeho dřevěné skulptury “neoděli“ do svých maleb. A tak postupně vznikla sbírka 169 dřevěných ptáčků, které pomalovali umělci jako Adolf Born, Jiří Anderle, Ota Janeček, Jindřich Ulrich, Marie M. Šechtlová, Vladimír Suchánek, Josef Istler, Pavel Roučka, Ludmila Jiřincová, Tomáš Bíma, Josef Paleček, Zuzana Skalníková, Dagmar Berková a další umělci. Jeho kolorovaní ptáčci byli k vidění na mnoha výstavách, v roce 1996 se dočasně usídlili i v Galerii Hollar v Praze ... a díky laskavé zápůjče Středočeského muzea v Roztokách u Prahy bude tato výjimečná “letka“ k vidění v nových výstavních prostorách “ovčína“ na Barokním dvoře Borotín až do 31.5.2025. .. a místo není náhodné, protože Eduard Šmějkal má svoje kořeny právě v Borotíně u Tábora.
Autorem fotografií z výstavy je David Peltán (@peltandavid @davidpeltaphoto)